On behalf of the entire Rutgers University Debate Union (RUDU), we’d like to thank everyone for coming to our tenth annual invitational, especially the following “dinos” (former debaters):

Dan Ahn
Akbar Ahsan
Lorraine Belostock
Rich Boltizar
Eisha Chopra
EJ Harris
Eric Knecht
Rebekah Lee
Beth Mandel
Elizabeth Tam

Special thanks to Beth for her tremendous help in Tab as well.

Here are our results:

Rutgers 2011 Invitational
49 teams, 45 novices

Public Speaking Champion
Andrew Husick (Brandeis)

Runner-Up: Omar Qureshi (Johns Hopkins)

Novice Speakers
10. Claire Branch 127/14 (Princeton)
9. Russell Leibowitz 128/13 (Brandeis)
8. Joanna Zheng 128/12 (Harvard/Yale)
7. Tierney Kuhn 128/10 (Princeton)
6. Anthony Paranzino 128.5/15 (Princeton)
5. David Mok-Lamme 128.5/11 (Swarthmore)
4. Zach Bakal 129/12 (Yale)
3. Kurt Girard 129/9 (American)
2. Sesenu Woldamarium 129.375/10 (Yale)
1. Michael Barton 129.5/9 (Yale)

Top Novice Teams
5. NYU (Charles Mahoney & Jennifer Song) 2-3, 250.5/27

Breaking to Novice Semifinals
4. Harvard/Yale (Joanna Zheng & Will Ryan 2-3, 255/25) [dropping 3-0 to Yale] 3. Yale (Michael Barton & Zach Bakal) 3-2, 258.5/21 [dropping 2-1 to American]

Breaking to Novice Finals
2. American (Kurt Girard & Randi Saunders) 2-3, 254.5/26

Winning Novice Finals on a 5-2 Decision:
1. Yale (Sesenu Woldamarium & EB Saldana) 3-2, 256.25/23.75

Top Speakers
10. Leah Storer 131/12 (Johns Hopkins/American)
9. Ali Boyle 131/9 (Johns Hopkins/American)
8. Reid Bagwell 131/6 (Columbia) tie broken on head-to-head speaker performance
7. Robert Colonel 131/6 (Yale) tie broken on head-to-head speaker performance
6. Steph Caravias 131.5/10 (American)
5. Pam Brown 131.5/8 (Yale)
4. Matt Herdman 131.5/5 (William & Mary)
3. Andrew Husick 132.5/7 (Brandeis)
2. James Schmitt 132.5/6 (American)
1. Matt Katz 133/6 (Maryland)

Top Teams
Non-Breaking 4-1’s
10. William & Mary (Matt Herdman & Stephen Baker) 4-1, 256.5/22
9. Columbia (Reid Bagwell & Denise Yu) 4-1, 257.5/23

Breaking to Quarterfinals
8. Yale (Kate Falkenstien & Ben Kornfeld) 4-1, 258.5/19 [dropping 3-2 to Johns Hopkins/American] 7. Yale (Robert Colonel & Kristen Briggs) 4-1, 259.5/20 [dropping 3-2 to Maryland] 6. Columbia (Ilana Rice & Alex McHale) 4-1, 260/22 [dropping 4-1 to Brandeis] 5. American (James Schmitt & Steph Caravias) 5-0, 264/16 [dropping 3-2 to Johns Hopkins]

Breaking to Semifinals
4. Brandeis (Andrew Husick & Rich Weisbach) 4-1, 261.5/22 [dropping 4-3 to Johns Hopkins] 3. Johns Hopkins/American (Ali Boyle & Leah Storer) 5-0, 262/21 [dropping 7-0 to Maryland]

Breaking to Finals
2. Maryland (Matt Katz & Mary Yanik) 4-1, 263/22

Winning Finals on a 10-5 Decision:
1. Johns Hopkins (Omar Qureshi & Kithmina Hewage) 4-1, 257.5/22